8 letnich napojów

Różnorodność napojów bezalkoholowych jest naprawdę ogromna. Latem będziemy sięgać przede wszystkim po te zimne i orzeźwiające. Zimą z kolei chętniej wybieramy napoje ciepłe, o właściwościach rozgrzewających. Niektóre z nich mają właściwości pobudzające, a inne stanowią uzupełnienie naszej diety i pomagają nam dostarczyć niezbędnych składników odżywczych! Zobacz naszą listę napojów i zdecyduj, który z nich wybrać.

Soki

Sok to ekstrakt ze świeżych lub dojrzałych warzyw i owoców. Mogą powstawać z jednego albo wielu gatunków. Obowiązujące przepisy unijne zakazują dodawania do nich sztucznych konserwantów, barwników, aromatów i słodzików. Oznacza to, że swoją barwę, smak i aromat zawdzięczają wyłącznie składnikom, z których zostały uzyskane. W przypadku tych owocowych, zabronione jest również dodawanie cukru pod wszystkimi postaciami.

Soki ze względu na wysoką zawartość witamin są bardzo zdrowe i mogą stanowić 1 z 5 zalecanych dziennych porcji warzyw i owoców. Szczególnie warto szukać tzw. “Soków 100%”, które nie zawierają żadnych dodatków, jak cukier czy sól.

Napoje owocowe

Napoje cechują się niższą zawartością owocowego ekstraktu niż soki. Ich skład nie musi być naturalny. Są mniej zdrowe, jednak bardzo lubiane przez dzieci ze względu na dużą zawartość cukru i smaki, które nie zawsze są możliwe do uzyskania w naturalny sposób.

Napoje gazowane

Bardzo orzeźwiające i słodkie. Najpopularniejszym napojem tego typu jest cola. Napoje tego typu nie cieszą się uznaniem dietetyków, ze względu na zawartość cukru i barwników, jednak pite w umiarkowanych ilościach są idealne na upalne dni.

Napoje witaminowe

Napoje szczególnie polecane sportowcom i osobom prowadzącym zdrowy tryb życia. Warto je spożywać gdy czujemy osłabienie, spadek energii lub chcemy wybrać się na siłownię. Dzięki nim szybko dostarczymy sobie potrzebnych witamin i minerałów.

Syropy

Rozcieńczane w wodzie syropy to świetne rozwiązanie dla osób, które uważają soki za zbyt słodkie, ale nie chcą pić tylko wody. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i zdrowe.

Woda źródlana

To woda wydobywana z naturalnych, krystalicznie czystych źródeł w głębi ziemi. Nie jest szczególnie bogata w minerały, ma także delikatniejszy smak niż woda mineralna. Ten rodzaj nadaje się do picia w dużych ilościach, będzie również odpowiedni dla niemowląt i kobiet w ciąży.

Woda mineralna

Zawiera cenne minerały, takie jak: wapń, magnez czy potas. Poszczególne rodzaje będą się różnić między sobą zawartością różnych pierwiastków. Wody z niską zawartością sodu będą idealne dla osób na diecie,  jeżeli cierpimy na niedobór jakiegoś minerału również powinniśmy sięgnąć po wodę mineralną z dużą ilością potrzebnego nam pierwiastka.

Piwo bezalkoholowe

Napój dla osób, które lubią smak piwa, jednak nie chcą sięgać po alkohol i szukają alternatyw. Występuje w wielu odmianach smakowych i idealnie nadaje się dla gości na letnie imprezy.