Z czego składa się curry?

Curry to jedna z najczęściej stosowanych obecnie przypraw. Jeśli chcemy nadać egzotyczny akcent potrawie, czy to gulaszowi, ryżowi czy zwykłym frytkom, wystarczy dodać curry i nabiera ona zupełnie innego smaku.

Samo curry nie jest jednak przyprawą, jak niektórzy mogą myśleć, ale składa się z mieszanki przypraw. Wiele restauracji coraz częściej robi użytek z tej przyprawy i nic dziwnego. Jego smak staje się coraz bardziej popularny. J

Historia curry

Słowo curry pochodzi pierwotnie od słowa kari, które oznacza sos w języku tamilskim, języku używanym przez grupę etniczną w południowych Indiach, która przygotowywała szereg pikantnych potraw o bardzo charakterystycznym smaku.

Dania te zawierały zazwyczaj przyprawę zaczerpniętą z drzewa curry, która miała bardzo ostry i nieco pikantny smak. Kiedy dania te trafiły w ręce Imperium Brytyjskiego, ci oszaleli na punkcie ich smaku i postanowili wprowadzić ten produkt na rynek za pośrednictwem Kompanii Wschodnioindyjskiej.

Ale tu pojawia się problem: liście drzewa curry szybko tracą swój zapach w ciągu 48-72 godzin, więc Brytyjczycy próbowali mieszać je z innymi przyprawami i efekt końcowy bardzo mało przypominał oryginalne kari, w którym się zakochali.

W Indiach te mieszanki przypraw noszą różne nazwy, jak na przykład Garam Massala, ale Brytyjczycy postanowili nie komplikować zbytnio ich życia i nazwali je wszystkie curry. Należy również zauważyć, że curry jest pierwotnie pastą, wykonaną przez rozbijanie liści w moździerzu i tłuczku oraz dodawanie przypraw, ale później zostało skomercjalizowane i zglobalizowane jako curry w proszku. Jeśli szukasz inspiracji na dania z curry, to polecamy wegetariańskie curry z serem. Przepis w linku.

Z czego składa się curry?

Zachodnie curry nie ma wiele wspólnego z pochodzeniem curry. I chociaż istnieje tyle różnych mieszanek curry, ile jest kucharzy, którzy robią curry, wydaje się, że istnieje pewien konsensus co do tego, co znajduje się w mieszance.

Zazwyczaj podstawą curry jest przyprawa o nazwie kurkuma, która nadaje mu charakterystyczny żółty kolor, podstawowymi są również kolendra, kminek i kozieradka. Do tej mieszanki można dodać wszystko, np. kardamon, chilli, anyż, gałkę muszkatołową, mak, imbir, goździki, cynamon, a także różne papryczki lub chilli, aby nadać mu pikantny smak.